Shakeology Objection Handler’s

OBJECTION: “Man I wish I could afford Shakeology!” or “I would but Shakeology is too expensive and I cant afford it.”

ANSWER: “Trust me, I was the same way when I started, but I ended up just going for it! Glad I did. Im confident to say that you can afford Shakeology! Remember, Shakeology is a meal REPLACEMENT, designed to replace foods in your current diet, so it’s not an addition to your current diet nor budget. Think about it this way, you’re not going to continue spending money on your your currently eating, you are going to sub all that “JUNK” with Shakeology as a REPLACEMENT! There is NO reason why you cant afford it, because if you are doing just fine now, you will be doing the same once you start Shakeology! The only thing to change is that you’re eating a lot more healthy!”

 

OBJECTION: Why is Shakeology so expensive?

ANSWER: It’s actually not as expensive as you think. For example, I used to go out to eat every day for lunch, spending anywhere from $8-$10 at places like Panera and Applebee’s, not knowing if I was taking in something healthy or not. When I started replacing those lunches with Shakeology, costing me just about $4 per meal, I was saving money and now sure I was taking in something that was going to help me stay healthy and in shape.

 

OBJECTION: What if I don’t eat out every day?

ANSWER: You can’t look at it as $120 on top of what you’re already spending, but $120 replacing what you’re already spending at the grocery store. Remember, you’re replacing an entire meal with Shakeology and therefore don’t have to purchase the groceries for those meals. Plus, if you would actually purchase all the foods necessary to get the same amount of nutrients and vitamins that are in Shakeology, you would be spending quite a bit more than the cost of Shakeology. It makes sense!